باورهای نادرست درباره موتورهای جستجو


چند مدتی هست که باورهای اشتباه فراوانی میان سئوکاران شکل گرفته است. این باورها که درباره چگونگی عملکرد موتورهای جستجوگر هستند، باورهای نادرستی هستند. همین باورهای نادرست و اشتباه باعث تضعیف سئو سایت ها شده است. در مقاله امروز به توضیح این باور ها می پردازیم و می گوییم که گول آنها را نخورید. در ابتدا نیز بررسی می کنیم که سراغ چه مواردی نباید رفت! در ادامه این مقاله با ما همراه باشید…

ثبت‌نام در موتورهای جستجو  (Search Engine Submission)

در اواخر دهه 1990 میلادی یعنی دقیقا در عصر کلاسیک سئو، سئو به راحتی آب خوردن بود! موتورهای جستجوگر نوعی فرم ثبت نام برای وبمستران و سئو کاران داشتند. با تکمیل کردن این فرم ها و وارد کردن اطلاعاتی از قبیل آدرس سایت، نوع سایت و حتی کلید واژه های مربوط به فعالیت شما، این فرم تکمیل می شد. پس از آن ربات های موتورهای جستجوگر به بررسی و ایندکس کردن سایت ها می پرداختند. به همین راحتی!

روش ثبت نام در موتورهای جستجوگر یا همان Search Engine Submission دارای مشکلات بسیاری بود. یکی از اصلی ترین این مشکلات تکمیل شدن فرم ها به شکل اسپم بود. از این رو صاحبان موتورهای جستجوگر به فکر تغییر و تحول جدید افتادند. دقیقا از سال 2001 بود که دیگر تکمیل کردن فرم ها هیچ اهمیت و کارایی نداشت. از آن زمان بود که روش جدیدی برای ایندکس کردن صفحات سایت شروع شد. از آن زمان (سال 2001) تا کنون هیچ کس از فرم ثبت نامی استفاده نمیکند و حتی خود موتور های جستوگر هم این روش را منسوخ کرده اند.

پس از این تغییر، موتورهای جستجوگر طی اعلامیه ای بیان داشتند که دیگر از آدرس های ثبت نام شده در فرم ها استفاده نمی کنند و از روش جدید یعنی بررسی لینک ها بهره مند شده اند. این یعنی لینک ها هستند که سایت شما را در معرض دید قرار می دهند. این یعنی لینک ها هستند که سایت شما را وارد فرآیند ایندکس می کنند. این یعنی شما باید به لینک سازی توجه ویژه ای کنید و این یعنی با لینک سازی به طور کاملا طبیعی سایت شما بهینه می شود. بعضا دیده شده است که برخی از موتورهای جستجوگر مانند bing هنوز هم صفحه هایی حاوی فرم های ثبت نام دارند! اما این اطمینان را به شما وبمستران عزیز می دهیم که تمامی این فرم ها بقایای گذشته هستند و در سئو مدرن هیچ جایی ندارند.

برچسب‌های متا  (Meta Tags)

برچسب های متا یادتان هست؟! شاید هنوز هم از آنها استفاده میکنید! این نوع عبارت ها که به اسم برچسب متا مشهور هستند روزی یکی از روش ها و تکنیک ها سئو بود. با این روش شما کلمات کلیدی که نیاز داشتید در گوگل و دیگر موتور های جستجوگر رتبه بگیرند را به عنوان برچسب در سایت خود قرار می دادید. جالب است بدانید این روش هم دیگر منسوخ شده است. طولی نکشید که موتورهای جستجوگر متوجه اسپم های موجود در این روش شدند و آنها منسوخ اعلام کردند. خیلی از سایت ها در این دوره با روش های مختلفی از برچسب ها سوء استفاده کردند. آنها با این روش خیلی راحت خود را در میان نتایج اول گوگل جای دادند. اما پس از رو شدن ماجرا این روش هم نابود شد.

استفاده بیش از حد از کلیدواژه‌ها  (Keyword Stuffing)

شاید شنیده باشید که استفاده درست از کلمات کلیدی اهمیت بسیاری دارد. اما بیشتر وبمستران به کلمه درست توجه ای نمی کنند و فقط به استفاده کردن کلمات کلیدی می پردازند. بهتر است این بحث را با یک مثال آغاز کنیم. متن را ببینید:

“دانلود فصل 7 سریال بازی تاج و تخت / قسمت هفتم یا کیفیت HD اضافه شد / دانلود زیرنویس فارسی سریال گیم آور ترونز / برای دانلود قسمت 7 فصل 7 گیم آو ترونز، اینجا کلیک کنید / مشاهده تریلر فصل 7 گیم آو ترونز …”

همانطور که میبنید در این متن برخی از کلمات مانند اسم سریال به فارسی و انگلیسی، فصل و قسمت سریال و… چندین بار تکرار شده است. اینگونه متن ها را می توان نوعی اسپم دانست. متاسفانه بسیاری از وبمسترها بر این باور هستند که استفاده زیاد از تک تک کلمات کلیدی مربوط به موضوع می تواند مفید باشد. اما این درحالی است که استفاده بیش از حد نه تنها مفید نیست بلکه مضر هم هست. بارها گفته ایم و باز هم می گوییم سعی در فریب دادن موتورهای جستجوگر نکنید زیرا ریسک این کار بسیار بالا بوده و حتی می تواند موجب ضرر های جبران ناپذیر باشند. از کلمات کلیدی به صورت منطقی، به اندازه و هوشمندانه استفاده کنید.

استفاده از تبلیغات پولی برای بهبود نتایج طبیعی جستجوها

همین اول بحث بگوییم تنها محتوای ارزشمند و مفید به همراه لینک سازی قدرتمند میتواند موفقیت شما را تضمین بخشد. این یعنی استفاده از تبلیغات گوگل و خرج میلیون ها دلار پول اصلا اهمیت ندارد و حتی بی ارزش هم هست.سه موتور جستجوگر بزرگ یعنی گوگل، بینگ و یاهو هر سه در تلاش هستند که استفاده از اینگونه تبلیغات را در کسب رتبه بی ارزش کنند.

اسپم‌ها در موتور‌های جستجو

از زمانی که موتورهای جستجوگر به وجود آمدند و جستجوها آنلاین شد اسپم ها هم به وجود آمدند. تقریبا اواسط دهه 1990 میلادی بود که اسپم ها با هدف ایجاد ترافیک دروغین و فریب دادن موتورهای جستجوگر به وجود آمدند. اسپم ها از آن زمان تا کنون بوده اند و هنوز هم هستند و با قدرت تمام در حال فریب دادن هستند. برخی از وبمسترها و سئوکاران به استفاده از واژه ها و عناوین دروغین و فریب دهنده روی آورده اند. آنها با استفاده از عناون دورغین مربوطه فعالیت و حوزه کاری خودشان، موتورهای جستجوگر و کاربران فریب میدهند. از این رو ترافیک آنها افزایش یافته و باعث بهبود رتبه میشود. اما در چند سال اخر موتورهای جستجوگر با الگوریتم های قویتری در حال بررسی سایت ها هستند. با این وجود بسیار کم پیش می آید که آنها گول این فریب ها را بخورند. در زیر دو دلیل بی استفاده بودن این روش را آورده ایم:

1-این کار ارزش دردسرهایش را ندارد

اگر شما یک وبمستر یا سئو کار هستید؛ بهتر است خودتان را جای کاربران قرار دهید. قطعا از اینگونه محتوای فریب دهنده متنفرید. از طرفی موتور های جستجوگر نیز با فرستندگان اینگونه محتوا در جنگ هستند. تجربه نشان داده است که استفاده از محتوای فریب دهنده و دروغین میتواند زمان زیادی را صرف کند و کار آسانی نیست. پیشنهاد ما تولید محتوای با ارزش و با کیفیت است که در زمان و انرژی کمتری میتوانید به آن دست یابید.

2-موتورهای جستجو هوشمندتر شده‌اند

با به روز رسانی ها و الگوریتم های جدید، موتور های جستجوگر روز به روز هوشمندتر میشود. در عصر کنون استفاده از روش های کلاه سیاه بسیار کم میتواند آنها را گول بزند. از این رو اکثر سئوکاران به استفاده از روش های سئو کلاه سفید روی آورده اند. الگوریتم پاندا که در مقالات قبلی به آن اشاره کوتاه کردیم (درمقالات بعدی به صورت مفصل بررسی میشود) در آخرین آپدیت ها بسیار هوشمند شده است. این الگوریتم با استفاده از زبان ماشین در تشخیض اسپم ها قدرتمند تر شده اند. دیگر موتور های جستجوگر نیز با استفاده از روش های مشابه گوگل به بهبود وضعیت خود و تشخیص بهتر اسپم ها پرداخته اند.

تجزیه و تحلیل اسپم‌ها در سطح صفحات

موتورهای جستجوگر به صورت کلی برای تجزیه و تحلیل اسپم ها از دو سطح صفحات و دامنه ها استفاده می کنند. در این بخش از مقاله قصد بررسی صفحات را داریم:

استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی

بارها در مقالات قبلی درباره کلمات کلیدی بحث کرده ایم. در این بخش می خواهیم درباره تراکم کلمه کلیدی صحبت کنیم. فرض کنید شما یک محتوای 1000 کلمه ای دارید. با این وجود یک کلمه را 500 بار در این محتوا تکرار کرده اید. این یعنی استفاده بیش از حد کلمات کلیدی که باعث جریمه شدن سایت شما می شود. برای اطمینان از صحت این موضوع بهتر است صحبت رئیس تیم تشخیص اسپم گوگل را مطالعه کنید. به طور واضح اشاره شده که استفاده بیش از حد کلیدواژه در متن میتواند آسیب بخش باشد.

اگه شما هم یک علامت سوال بزرگ روی سرتان درست شده است بهتر است ادامه مقاله هم بخوانید! شما باید از کلمات کلیدی مختلف و هم معنی و از همه مهم تری عبارت کلیدی بلند استفاده کنید. این یعنی به جای تکرار یک کلمه خاص، آن کلمه را به گونه های مختلف به کار برید. الگوریتم مرغ مگس خوار دقیقا همین وظیفه را دارد. به بررسی مترداف کلمات کلیدی در متن می پردازد و بحث چگالی کلمه کلیدی خاص برای آن مهم نیست. (با این الگوریتم هم در مقالات بعدی آشنا میشوید).

ساختن لینک‌های فریبکارانه

یکی دیگر از روش های ایجاد اسپم، ایجاد کردن تعداد بالای کلیک برای یک لینک است. این کار باعث می شود موتورهای جستجوگر آن صفحه را محبوب فرض کنند. این نوع اسپم را میتوان نقطه ضعف موتورهای جستجوگر دانست، اما باز هم قابل تشخیص هستند. در ادامه به برخی از روش های حیله گرانه در این روش می پردازیم:

 • تبادل لینک به صورت غیر طبیعی
  تبادل لینک به صورت غیر طبیعی در واقع مانند تبادل کردن دو کانال در تلگرام است. در این روش یک نفر لینک شما را در سایت خودش قرار می دهددر مقابل شما هم باید لینک آن را در سایت خود قرار دهید. در این صورت شما تبادل لینک غیر طبیعی داشته اید. اشکال این روش مرتبط نبودن دو سایت است. به عنوان مثال ممکن است شخص مقابل شما در حوزه متفاوتی از شما فعالیت کند. البته باید گفت که این روش دیگر مفید نیست و برای موتورهای جستجوگر به راحتی قابل تشخیص است.
 • لینک‌دونی‌ها
  برخی از سایت ها با عنوان لینکدونی یا دهکده لینک و… شناخته می شوند. این گونه سایت ها معمولا لینک بسیاری از سایت های دیگر را در خود قرار می دهند تا برای خودشان محبوبیت ایجاد کنند. این روش هم دیگر منسوخ شده و برای موتورهای جستجوگر قابل تشخیص می باشد.
 • خرید و فروش لینک
  روش بعدی، خرید و فروش بک لینک است. این روش به راحتی برای گوگل و دیگر موتورهای جستجوگر قابل تشخیص نیست.(به کلمه به راحتی توجه کنید!) در این صورت است که بسیاری از سئوکاران و وبمستران به این روش روی آورده اند. بهتر است بدانید گوگل و موتورهای جستجوگر مشهور در تلاش هستند که این گونه سایت ها را مورد جریمه سنگین قرار دهند. مراقب باشد!

تا اینجا چند مورد از حیله های لینک سازی را بررسی کردیم. روز به روز حیله های جدیدی برای بک لینک گیری به وجود می آید. موتورهای جستجوگر نیز با به روز رسانی الگوریتم های خود در تلاش هستند با این حیله ها بجنگند.

نمایش محتوای غیر واقعی به ربات‌های خزنده (Cloaking)

در مقالات قبلی با Cloaking آشنا شدید. این تکنیک در واقع نمایش دو محتوای متفاوت برای کاربران و ربات های خزنده است. این کار توسط یک فایل حاوی کدهای اسکریپت انجام می شود. این کدها به راحتی شناسایی می کنند که آیا یک انسان در حال بازدید صفحه است یا یک ربات خزنده در این صورت دو محتوای متفاوت را برای آنها به نمایش می گذارد.

این روش در برخی از مواقع قابل استفاده بود و حتی باعث افزایش رتبه هم میشود. اما نه همیشه! اگر ربات های موتورهای جستجوگر از این موضوع با خبر شوند، آن صفحه را به طور کامل از نتایج جستجوی خود حذف می کنند. این یعنی در مقابل جریمه سختی قرار می گیرید.

تحلیل اسپم‌ها در سطح دامنه

علاوه بر صفحات، موتورهای جستجوگر به صفحات اصلی یا همان دامنه اصلی و زیر دامنه ها (Sundomains) هم توجه ویژه ای دارند. نکته مهم این است که در این نوع بررسی ها اگر گوگل اسپم را تشخیص دهد ممکن است ضررهای جبران ناپذیری را دریافت کنید.

چگونگی درج لینک‌ها

برخی از وبمستران وبلاگ های مختلفی در سرویس های وبلاگ نویسی مانند بلاگفا ایجاد می کنند. سپس هزارن لینک از سایت اصلی خود را داخل آن وبلاگ قرار می دهند. آنها بر این باورند که با این روش می توانند گوگل را گول بزنند و لینک بگیرند. توجه داشته باشید که موتور های جستجوگر دقیقا مانند یک کارآگاه حرفه ای تک تک لینک های ورودی به سایت شما و خروجی به سایت شما را بررسی می کنند. آنها با دنبال کردن لینک ها متوجه اسپم بودن می شوند و سایت را مورد جریمه سخت قرار می دهند. باز هم تکرار می کنم که فقط به لینک سازی طبیعی فکر کنید.

قابلیت اطمینان

بهتر است یک سایت فروشگاهی را در نظر بگیرید(مانند دیجی کالا) به جرعت میتوان گفت تمام یا حداقل اکثر کاربران به این وبسایت اطمینان کامل دارند و خریدهای خود را به آن می سپارند. موتورهای جستجوگر برای بررسی کردن وبسایت های معتبر از روش های مختلفی استفاده می کنند. این یعنی معیارهای بررسی وبسایت هایی که کاربران به آن اطمینان دارند با دیگر وبسایت ها متفاوت است. اصلی ترین معیار در کسب اطمینان لینک های ورودی به سایت شما است. در زیر برخی از عوامل که روی اعتبار و اطمینان سایت تاثیر دارد آمده است:

 • سرعت سایت
 • تاریخچه سایت (سن سایت یا سن دامنه)
 • تولید محتوای پایدار و منظم
 • فعالیت در شبکه‌های اجتماعی
 • کیفیت لینک‌های داخلی و خارجی
 • استفاده از گواهینامه SSL

چطور می‌توانیم بفهمیم در سئو سایت خرابکاری کرده‌ایم؟

دردناک ترین موضوع برای وبمستران، خبردار شدن از جریمه شده ها است. الگوریتم های موتورهای جستجوگر با فعالیت هایی در سایت شما میتوانند موجب کاهش رتبه شوند. بهتر است قبل از هرچیزی موارد زیر را بررسی کنید:

 1. بررسی خطاها و ایرادات سایت
  با ابزار گوگل وبمستر تولز به بررسی خطا ها و ایرادات موجود در سایت خود بپردازید. برخی از این خطا ها جلوی بررسی کردن ربات های خزنده را میگیرند.
 2. بررسی تغییرات سایت
  تغییر روی صفحه ها، ساختار لینک ها، محتوا و… بر نگرش موتورهای جستجوگر به سایت شما تاثیر گذار است.
 3. بررسی سایت های متشابه
  وبسایت هایی که مانند شما کاهش رتبه داشته اند را نیز بررسی کنید.
 4. بررسی محتوای تکراری سایت
  سایت خود را به دقت بررسی کنید. در سایت نباید محتوای تکراری وجود داشته باشد. این محتوای تکرار بر روی رتبه سئو شما تاثیر منفی دارد.

با بررسی موارد بالا متوجه خرابکاری ها و جریمه های خود میشوید. حال برای خروج از پنالتی گوگل میتوانید موارد زیر را رعایت کنید.

حتما در ابزار های گوگل وبمستر تولز یا بینگ وبمستر تولز و… ثبت نام کنید. این ثبت نام باعث میشود موتورهای جستجوگر اعتماد خاصی نسبت به شما دریافت کنند. بعد از ثبت نام کردن باید به بررسی کردن داده های خود در این ابزار ها بپردازید. بررسی کردن خطا ها، پیغام های هشدار دهنده و …از ابزار وبمستری موتورهای جستجوگر برای ارسال درخواست تجدید نظر استفاده کنید. این کار هم باعث افزایش اعتماد می شود.
همه جزئیات و اشتباهات خود را با صداقت کامل بر عهده بگیرید. به صورت کامل توضیح دهید که اشتباه شما چه بوده و چگونه آن را انجام داده اید. اصلا سعی در گول زدن و استفاده از جملات دروغین نکنید. ابتدا تمامی مشکلات سایت خود را بررسی و رفع کنید. سپس درخواست تجدید نظر ارسال نمایید. روزانه هزارن سایت مورد جریمه گوگل قرار می گیرند. این یعنی اگر درخواست تجدید نظر دادید باید منتظر پاسخ باشید. ممکن است هفته ها یا حتی ماه ها زمان ببرد.

تصورات غلط در مورد موتورهای جستجو
تصورات غلط در مورد موتورهای جستجو

جمع بندی

طبق قوانین هر کسی که جرمی انجام دهد باید مجازات آن را هم ببیند. این کاملا طبیعی است که در قبال فعالیت های ناشایسته و در مقابل فریب های شما، مورد جریمه موتور های جستجوگر قرار گیرید. اما خوشبختانه برخی مواقع موتور های جستجوگر در حق شما لطف کرده و این جریمه ها را پس از رفع ایرادات بر میدارند. اما نه همیشه! پس بهتر است از همان اول از تکنیک های مفید یا همان روش های سئو کلاه سفید استفاده کنید. در مقاله امروز با برخی از باور های نادرست وبمستران نسبت به موتور های جستجوگر آشنا شدیم. آیا تا به حال مورد جریمه موتورهای جستجوگر قرار گرفته اید؟ علت این جریمه شدن چه بود؟ آیا جریمه شما برداشته شد یا خیر؟ مشکل خود را چطور رفع کردید؟ خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *