ابزارها و خدمات موتورهای جستجو


موتورهای جستجوگر علاوه بر نظارت و بررسی سایت ها ، ابزارهایی را جهت کمک به وبمستران ارائه کرده اند . در واقع موتورهای جستجوگر دوست دارند که وبمسترها محتوایی مفید و ارزشمند برای کاربران طراحی کنند . به همین منظور ابزارهای مختلفی را طراحی کرده و راهنمایی های مختلفی را در اختیار ما قرار داده اند . در این مقاله ابزارها و خدمات موتورهای جستجو را بررسی می کنیم .

پروتکل‌های موتورهای جستجو

موتورهای جستجو برای بررسی وبسایت ها پروتکل‌های مشخصی دارند. با رعایت این پروتکل‌ها، سایت با سرعت بیشتری برای موتورهای جستجو بهینه می شود. مسلما به بکار گیری ابزارها و خدمات موتورهای جستجو وبسایتی قابل قبول خواهید داشت.

1 – نقشه سایت

نقشه سایت در واقع فایلی است که دارای فهرستی از آدرس ‌های محتوای مهم می باشد . این فایل (نقشه سایت) به موتورهای جستجوگر کمک می کند تا محتوایی را که تا به حال در سایت شما پیدا نکرده را یافته و به ایندکس کردن آنها بپردازد. این نقشه ها می تواند انواع گوناگونی داشته باشند و شکل های مختلفی از محتوا (ویدئو ، تصاویر ، متن و … ) را در خود جای دهد . در ادامه سه نوع دسته بندی کلی این نقشه ها را بررسی میکنیم .

 • XML
  نقشه هایی که با پسوند XML می باشند ، برای راهنمایی موتورهای جستجوگر طراحی شده اند . این نقشه ها موتورهای جستجوگر را از آخرین به روز رسانی ها مطلع میکنند .
  مزیت XML :
  معروف ترین و کارآمد ترین نوع نقشه ها میباشند . این نقشه ها برای موتورهای جستجوگر به آسانی قابل تشخیص هستند . از طرفی ابزار های مختلفی نیز برای ساخت این گونه نقشه ها وجود دارد .
  عیب XML :
  تنها عیب نقشه های XML حجیم بودن آنها است . این نقشه به علت دارا بودن برچسب های باز و بسته ، دارای حجم بالایی میباشند .
 • RSS
  نقشه های آر اس اس برای نمایش کامل یک صفحه از وب استفاده میشود. این نوع نقشه ها کل محتوا را بدون دیزاین و صفحه آرایی برای خواندن اطلاعات یک صفحه جمع آوری میکنند.
  مزیب RSS :
  کد نویسی ، ساخت و طراحی این نوع نقشه و از همه مهم تر نگه داری آن بسیار ساده و آسان است .
  عیب RSS :
  نقشه های RSS در واقع نوعی روایت متفاوت از XML هستند . اما به علت به روز رسانی های مداوم ، مدیریت آنها دشوارتر است.
 • Tx
  نوع سوم نقشه سایت ، نقشه های Txt میباشد . این نوع نقشه ها معمولا برای سایت هایی که آدرس صفحاتشان تغییر نمیکند ، مناسب است .
  مزیت Txt :
  ساخت این نوع نقشه ها بسیار ساده است .
  عیب Txt :
  امکان افزودن meta data به صفحات وجود ندارد .
site map
site map

2-فایل Robots.txt

فایل robots.txt در واقع یک فایل متنی با فرمت txt میباشد که وبمستران با آن میتوانند چگونگی ایندکس شدن صفحات سایتشان توسط موتورهای جستجوگر را تعیین کنند . این فایل به موتورهای جستجوگر میفهماند که ربات ها فقط مجاز به ایندکس و خزیدن در صفحات مشخص شده هستند . یکی از کاربردهای این فایل ، تعیین کردن مکان نقشه سایت و پارامتر های crawl-delay میباشد .

نکته قابل توجه این است که برخی از ربات از این فایل پیروی نمیکنند ! معمولا ربات هایی که توسط هکرهای حرفه ای ساخته میشوند ، این فایل و پروتکل را به رسمیت نمی شناسند . از این رو آنها به راحتی میتوانند به فایل ها و مکان های غیر مجاز شما دسترسی پیدا کنند .

3 – ربات‌های متا

متا تگ ها در واقع عبارت های متنی هستند که محتوای یک صفحه را توصیف میکنند . این متا تگ ها در کد های HTML و در قسمت head فایل html نوشته می شود . توجه داشته باشید که این کدها بر روی صفحه وب سایت ظاهر نمی شوند .
به عنوان مثال میتوان دو عبارت NOINDEX و NOFOLLOW را نام برد . این دو نوع متا تگ به ربات ها میگویند که این صفحه نباید اینکدس شده و لینک های آن را دنبال نکند .

4 -تگ Rel=Nofollow

به تگ لینک زیر نگاه کنید.
<a href=” https://www.ratin.agency” title=”Example” rel=” nofollow ” >آژانش دیجیتال مارکتینگ راتین</a>
تگ rel=” nofollow” در لینک بالا به موتور های جستجوگر می گوید که لینک های موجود در این صفحه را دنبال نکن و از آنها در محاسبه رتبه یا همان PageRank استفاده نکن.

5 – تگ Rel=canonical

تگ معروف کنونیکال (Canonical) درواقع به موتور های جستجوگر در یافتن بهترین مطالب از میان مطالب مشابه کمک میکند. صفحه ای که این تگ در آن وجود داشته باشد، به موتورهای جستجوگر میگوید که این صفحه اهمیت بیشتری دارد. بنابراین به ایندکس کردن آن میپردازد. به عنوان مثال لینک های زیر را ببینید.
o http://www.example.com
o http://www.example.com/default.asp
o http://example.com
o http://example.com/default.asp
o http://Example.com/Default.asp

شما در نگاه اول میگوید که تمامی این لینک های یکسان بوده و یک محتوا را نمایش میدهد. اما برای موتورهای جستجوگر این لینک ها هر کدام یک صفحه جدا در نظر گرفته میشود. با این وجود شما میتواند با استفاده از تگ کنونیکال (Rel=Canonical)، صفحه اصلی و پر اهمیت را به موتورهای جستجوگر معرفی کنید. در زیر نمونه لینک با تگ کنونیکال قابل مشاهده است.<link rel=”Canonical” href=”http://www. example.com”>

ابزارهای موتورهای جستجو

گوگل وبمستر تولز یا همان کنسول جستجوی گوگل یک ابزار حرفه ای برای وبمسترها ، سئوکاران ، طراحان و توسعه دهندگان اپلیکیشن و … است. در ادامه برخی از امکانات گوگل وبمستر تولز را بررسی می کنیم :

 • هدفگیری جغرافیایی
  اگر سایت شما از کشورهای مختلف بازدیدکننده دارد، با استفاده از ابزار کنسول جستجوی گوگل میتوانید تعیین کنید که سایت شما در هر کشور چگونه نمایش داده شود. حتی میتوانید محتوای مورد نمایش را در هر کشور تعیین کنید.
 • دامنه مورد علاقه
  اگر لینک های متفاوتی به سایت شما وارد م یشوند. با ابزار گوگل وبمستر تولز میتوانید دامنه اصلی را تعیین کنید. به عنوان مثال اگر دامنه اصلی شما http://www.example.com باشد. تمامی لینک های دیگر مانند http://example.com نیز به همان دامنه اصلی شما منتقل می شود.
 • نرخ خزش
  نرخ خزش(Crawl Rate) روی سرعت درخواست های ربات های گوگل در فرآیند خزیدن و ایندکس کردن تاثیر می گذارد.
 • بدافزار
  یکی دیگر از امکانات ابزار گوگل وبمستر تولز اعلام بد افزار ها میباشد. گوگل در صورت یافتن هر گونه بد افزار (Malware) که موجب صدمه های جدی به سایت میشود را به شما اطلاع می دهد.
 • خطاها در خزش
  خطا هایی مانند خطای 404 از این دسته خطاها می باشد. گوگل در صورت برخورد با خطاهای خزش(Crawl Errors) آن را در کنسول جستجوی خود اطلاع می دهد.
 • تنظیمات
  کنسول جستجوی گوگل در بخش تنظیمات به شما این امکان را میدهد که فایل robots.txtرا طراحی و تست کنید. همچنینی میتواند نقشه سایت خود را بسازید و آن را به گوگل معرفی کنید.
 • گزارشات
  یکی دیگر از بخش های کنسول جستجوی گوگل، بخش گزارشات است. در این بخش گزارش های دقیقی از نحوه عملکرد سایت و بازدید های آن به شما نمایش می دهد.
  ابزارهای موتورهای جستجو
  ابزارهای موتورهای جستجو

ابزار بینگ وبمستر تولز

طبق آماری که در مقالات قبلی بررسی کردیم حدود 17.9 درصد از جستجوهای ایالت متحده آموریکا مختص موتور جستجوگر بینگ بوده است. این موتور جستجوگر که توسط شرکت ماکروسافت طراحی شده است، رقیب اصلی گوگل می باشد. اما طبق آمار های اعلام شده هنوز فاصله زیادی تا گوگل دارد. در ادامه برخی از امکانات ابزار بینگ وبمستر تولز را بررسی می کنیم:

 •  رصد سایت ها
  یکی از امکانات ابزار بینگ وبمستر تولز، گزارش ها و رصد سایت می باشد. در این بخش شما میتوانید تعداد کلیک، صفحات اینکس شده، صفحات خزیده شده، آمار بازدید و… را مشاهده کنید.
 • آمار های خزش(Crawl Stats)
  بخش دیگر این ابزار، گزارش هایی درمورد عملکرد ربات های خزنده می باشد. میتوانید ببینید چه صفحاتی از سایت بررسی شده اند و چه خطا هایی به وجود آمده است. در این قسمت می توانید نقشه سایت را نیز به ربات های بینگ معرفی کنید.
 • ایندکس (Index)
  در این قسمت از بیگ وبمستر تولز می توانید چگونگی ایندکس شدن سایتتان را بررسی کنید. می توانید دسته بندی های ربات های بینگ را مشاهده کنید، آدرس های جدید به نتایج جستجو اضافه کنید، آدرس ها را حذف کنید و دیگر تنظیمات را تغییر دهید.• ترافیک (Traffic)
  در این بخش گزارش های از قبیل نرخ کلیک ها، تعداد دیده شدن ها و… را از موتور جستجوگر بینگ و یاهو دریافت می کنید. در این قسمت نیز می توانید هزینه های احتمالی جهت تبلیغ را نیز مشاهده نمایید.
ابزارها و خدمات موتورهای جستجو
ابزارها و خدمات موتورهای جستجو

جمع بندی
موتورهای جستجوگر ابزارهایی را برای بهبود نتایج جستجو خود در اختیار وبمستران قرار می دهند. در این مقاله با برخی از مهم ترین ابزارهای موتور جستجو آشنا شدیم. با استفاده از آن ابزارهای می توانید وبسایت خود بهینه تر کنید. درست است که خود موتورهای جستجوگر این ابزار را ارائه کرده اند، اما کار اصلی سئو بر دوش شما وبمستران می باشد.
شما کدام یک از این ابزارها را استفاده می کنید؟ آیا ابزار جدیدی برای بهبود رتبه خود در نظر دارید؟ بین موتورهای جستجوگر بینگ و گوگل به کدام یک اهمیت بیشتری می دهید؟ خوشحال می شویم نظرات خود را برای ما در بخش دیدگاه ثبت نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *